EST  RUS
 
 

 

 


 

Korteriühistu sügis 2009 - Puhastamine vähendab küttekulusid.

Ameeriklastel on nali, et inimese elus on vaid kaks vältimatut asja - surm ja maksude maksmine. Aga kommunaalkulud, eriti kütteperioodi saabudes? Ainult viimase 2 aasta jooksul on kütte hind tõusnud üle 70%. Te saate küll valida, kas kasutada ühistransporti või sõita isikliku autoga, valida kaupu Maximas või Stockmannis, kuid elutähtsate ressursside jaoks - soojus, vesi - puudub valikuvõimalus. Tallinna Küte näiteks teatab oma kodulehel uhkelt, et annab kõrge kvaliteediga soojust pealinna 250 tuhandele elanikule. Jah, kuid määrab ka hinna…

Küttekulusid on võimalik oluliselt vähendada. Seda võimaldavad küttesüsteemide renoveerimise uued tõhusad tehnoloogiad.

Enne 90-ndaid ehitatud hoonete keskküttesüsteemide seisund jätab soovida paremat. Torusid ja radiaatoreid ummistavad eri liiki ladestused, mis koosnevad raudoksiididest, katlakivist ja väikestest kõvadest osakestest. Soojusjuhtivus on ladestunud setetes palju madalam kui metallil. On teada, et kõigest 3 mm paksune katlakivi neelab 25% soojusenergiast. Seda kadu võib osaliselt kompenseerida, suurendades soojuskandja temperatuuri süsteemis, mis on aga kaotus rahas. Näiteks toob 4 mm paksune katlakivi kiht kaasa küttekulu suurenemise 7,5% võrra. Lisaks langeb toru läbimõõdu vähenemise tõttu rõhk, koos sellega ka antav soojus. Elektripumpade intensiivsem töörežiim toob kaasa täiendavaid kulusid. Lisaks ollakse sageli sunnitud kasutama täiendavaid elektrisoojendajaid. Nii selgubki, et enamik linnaelanikest maksab soojuse eest ülearu.

Meie ettevõte pakub uudset tõhusat, ohutut ja keskkonnasõbralikku keskküttesüsteemide pneumo-hüdraulilist puhastustehnoloogiat (patendi number 12.414, Läti Vabariik).

Kineetiline vesioina tehnoloogia põhineb lühikesel (sekundi murdosa) hüdraulilisel impulsil, mis tekitatakse spetsiaalse aparaadi abil ja suunatakse saastatud kütteseadmesse. Rõhuimpulss on vahemikus 6 - 8 atmosfääri, kineetiline laineenergia levib kiirusega kuni 1500 m/s. Seda energiat on piisavalt, et täielikult puhastada torud ja radiaatorid. Meetod on täiesti ohutu vanadele küttesüsteemidele, kuna vaid 2% impulsi võimsusest mõjub torude ja radiaatorite seintele. Ülejäänud 98% langeb setetega veesambale. See on protsess, kus impulss levib piki vedeliku voolu. Mäletate katset koolifüüsikast? Kui lüüa vedelikuga täidetud ja tihedalt suletud pudeli korgile puuhaamriga, tekib rida kineetiline energia laineid. Selle tulemusena pudeli paksem põhi lendab eemale, kuid õhukesed seinad jäävad terveks. Torustiku ja radiaatorite keerdkäikud ei sega hüdraulilise energiaimpulsi levikut.

Selle tehnoloogia kasutamisel suureneb radiaatorite soojaandvuse (soojaloovutuse) tõhusus 25-75% võrra ja süsteemide eluiga pikeneb märgatavalt. Kõik tööd ühe trepikoja korterites toimuvad ühe päeva jooksul (mille kohta üürnikke hoiatatakse aegsasti ette). Tööde teostamisel kasutatakse ainult vett ja suruõhku, radiaatorid jäävad oma kohale. Puhtus ja kord korterites on garanteeritud: ladestunud setted lastakse voolikute kaudu kanalisatsiooni äravooludesse keldrites. Töid saab teha nii suvel kui ka kütteperioodi ajal. Kui majas on olemas mingi arv uusi radiaatoreid, siis on ladestuste moodustumine toimunud ka seal, sest maja küttesüsteem on suletud. Ei ole mõtet teha tööd ühes eraldi korteris, sest puhastatud lõigul muutub takistus väiksemaks ja sinna liiguvad naabrite setted. Puhastada tuleb korraga hoone kogu küttesüsteem.

Kineetiline vesioinas on väärt alternatiiv küttesüsteemide puhastamise traditsioonilistele meetoditele. Näiteks laialt on levinud hüdrokeemiline puhastusmeetod, kuid keemilised lahused võivad olla väga mürgised. Lisaks on kasutatud reaktiivide kõrvaldamine keeruline ja keskkonnakahjulik, samuti kõrge hind.

Pesemine veega rõhu all on teine levinud meetod ladestustest vabanemiseks. Paraku liigub vesi vähima vastupanu suunas. Nii liigub ta halvasti lõikudesse, mis on mudaga kõige rohkem ummistunud. Lisaks kannab veevool kaasa vaid pindmised rabedad setted ega hävita ladestunud setete põhimassiivi.

Sageli asendati kogu hoone küttesüsteem täielikult. Sellist lahendust pakutakse ka praegu, kuid see on üsna kulukas ettevõtmine. Näiteks 2-toalise korteri (45 m2) jaoks on see umbes 18 000 krooni, 3-toalise (65 m2) jaoks umbes 23 000 krooni. Hüdrauliliste impulsidega puhastamise tehnoloogia nõuab investeeringuid, mis ei ületa 1 300 - 1 700 krooni 2-toalise korteri jaoks ja 1 700 - 2 000 krooni 3-toalise korteri jaoks. Küttesüsteemi sellise puhastamise effekt on tõhus järgneva 7 - 8 aasta ekspluatatsiooni kestel. Kuna torude ja radiaatorite sisepinnad puhastatakse kuni metallini ja kõikvõimalikud defektid eemaldatakse tööde teostamise käigus, taastatakse peaaegu esialgsed küttesüsteemi ekspluatatsiooninäitajad. Milleks siis välja vahetada vanu malmist keskkütteradiaatoreid? Neil on suurepärased omadused: vastupidavus, töökindlus ja kõrge soojusjuhtivus. Isegi kaasaegsetest materjalidest valmistatud radiaatorid ei saa kiidelda 70 - 80 aasta pikkuse elueaga. Kui asendada ühetoruline küttesüsteem kahetorulisega, on mõistlik säilitada vanad malmradiaatorid, puhastades need eelnevalt kogunenud mustusest. Küttesüsteemi töö sama tõhususe korral on kulud suurusjärgult väiksemad.

Arkadi Ferman.

arkadi.ferman@gmail.com

Copyright © 2009 Altus Tehno OÜ. All Rights Reserved.